Anasayfaya Dön

Agahiyên Giştî

Biyoteknoloji, endüstriyel kullanımına yönelik ürünlerin geliştirilmesini ve modern teknolojinin doğa bilimlerine uygulanmasını kapsar.

Bitki, hayvan veya mikroorganizmaların tamamı yada bir parçası kullanılarak yeni bir organizma (bitki, hayvan yada mikroorganizma) elde etmek veya var olan bir organizmanın genetik yapısında arzu edilen yönde değişiklikler meydana getirmek amacı ile kullanılan yöntemlerin tamamına denilmektedir.

Biyoteknoloji, insan, hayvan ve bitki hücrelerinin fonksiyonlarını anlamak ve değiştirmek amacıyla uygulanan çeşitli teknikleri ve işlemleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Canlıların iyileştirilmesi ya da endüstriyel kullanımına yönelik ürünler geliştirilmesini, modern teknolojinin doğa bilimlerine uygulanmasını kapsar. 

Bitki Biyoteknolojisi alanında üniversitemizde yapılan çalışmalar şunlardır.

Odunsu bitkilerde in vitro mikroçoğaltım, mikroaşılama, kallus kültürü, somatik embriyogenesis, somaklonal varyasyonların tespiti,

Önemli endemik ve tıbbi bitkilerin doku kültürü aracılığı ile klonlanması, korumaya alınması,Biyoreaktör sistemlerinin kurulması.